Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Łysica najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich marzec 2012
#10
Z Dąbrowy do Masłowa Pierwszego jest 7,1 km czyli 2.05 drogi czerwonym szlakiem GSŚ.
Oszukaliśmy trochę, bo zanim dojechaliśmy  z Warszawy było już późne przedpołudnie.
Więc trzeci dzień wyprawy rozpoczęliśmy z Masłowa Pierwszego. I tu zdobyliśmy pierwszą w drugim etapie wyprawy pieczątkę.

[Image: P5010187.jpg]0.00 Masłów Pierwszy. 

[Image: P5010188.jpg]
Kościół pw. Przemienienia Pańskiego wybudowany w latach 1927-1937  na miejscu drewnianego kościoła z XIX w., a jego bryła nawiązuje do architektury romańskiej i gotyckiej. Nie zwiedzaliśmy wnętrza, bo był zamknięty.

Z placu przed kościołem dochodzimy do ul. ks. Marszałka i skręcamy nią w lewo. Mijamy Gminny Ośrodek Kultury, przystanek autobusowy, lipę – pomnik przyrody i skrzyżowanie z ul. Podklonówką, dochodzimy do ul. Północnej i skręcamy w nią w prawo. 

[Image: P5010190.jpg]


Szlak początkowo drogą asfaltową, a następnie gruntową (uwaga na znaki!) doprowadza nas do pola przecinającego stok. Na grzbiecie pasma widać niewielką wieżę widokową.

[Image: P5010191.jpg]

Skręcamy w prawo i wychodzimy na grzbiet Pasma Masłowskiego.
1.00 Klonówka 473 m nieco po prawej od szlaku. Podążając dalej grzbietem mijamy niewielkie wychodnie skalne i dochodzimy do największej z nich zwanej Diabelskim (Wielkim) Kamieniem.

[Image: P5010194.jpg]

Wychodnia skalna zbudowana z kambryjskich piaskowców kwarcytowych. Mierzy ok. 5 m wys. 10 m długości i 8 m szer. i od 1954 r. jest pomnikiem przyrody. Skałka Diabelskiego Kamienia jest pęknięta na dwie części. W niektórych szczelinach widać wyraźne rysy, będące świadectwem przemieszczeń bloków skalnych wzdłuż tych powierzchni. Ławice piaskowców przecinają liczne żyły białego kwarcu. Z Diabelskim Kamieniem związanych jest kilka legend. Np. taka, że jest to kościół przemieniony za grzechy parafian w kamień, a nocą słychać tu bicie dzwonów, albo taka że jest to głaz, którym diabły chciały zniszczyć klasztor na Św. Krzyżu. Wyleciały one z piekła wraz z głazem przez otwór w jaskini Piekło. Zmęczone jego dźwiganiem zatrzymały się na odpoczynek na Klonówce. Kiedy chciały ruszyć w dalszą drogę we wsi zapiał kur i diabły straciły swą moc. Uciekając do piekła, pozostawiły głaz tam, gdzie go obecnie oglądamy.


Za Diabelskim Kamieniem szlak skręca w lewo i opada łukiem w dół. Po wyjściu z lasu idziemy w lewo. Przechodzimy przez zagajniki i wychodzimy na skraj pól. Rozpoczynamy zejście. W miejscu załamania linii lasu skręcamy lekko w prawo i bardzo stromym stokiem schodzimy w kierunku asfaltowej drogi Św. Katarzyna – Kielce. Uwaga brak pobocza i duży ruch samochodowy. Skrzyżowanie ze szlakiem niebieskim. Idziemy szosą w lewo ok. 300 m, mijamy przystanek autobusowy.

[Image: P5010197.jpg]

1.50 Skręcamy z asfaltu w prawo, w kierunku widocznego mostka na Lubrzance.

[Image: P5010198.jpg]

Wkraczamy w Pasmo Łysogórskie. Przekraczamy mostek i idąc w prawo (szlak niebieski odchodzi w lewo), zaczynamy podejście na Radostową. Stromą ścieżką mocno rozrytą wychodzimy na jej grzbiet. Skręcamy w lewo i wychodzimy na wierzchołek Radostowej 451 m z betonowym trójnogiem i znakiem geodezyjnym pod nim.

[Image: P5010199.jpg]


Jest to pierwszy od zach. szczyt Pasma Łysogórskiego. Ze szczytu schodzimy na wsch. Po wyjściu z lasu mijamy kolejną wychodnię piaskowców kambryjskich i szerokim stokiem z pięknym widokiem na zamykającą horyzont Łysicę. 
[Image: P5010200.jpg]
Schodzimy w dół do Kamienicy Bęczkowskiej. Pochodzimy lewą stroną stoku. Po wyjściu na grzbiet idziemy prosto polną drogą w kierunku widocznego lasu. Droga przechodzi w ścieżkę.
2.55 Wymyślona 415 m. Na jej wsch. stoku niewielka wychodnia piaskowców. 
[Image: P5010201.jpg]
Na wprost widać stożek Łysicy i białą sylwetkę kościoła w Św. Katarzynie. Schodzimy do ścieżki i skręcamy w lewo. Szlak zaczyna stromo opadać w dół, najpierw nieco w lewo a następnie łukiem w prawo. Trawersem rozpoczynamy podejście na Krajeński Grzbiet. Dochodzimy do gruntowej drogi w Krajnie Pierwszym i nią do drogi asfaltowej.
3.20 Początek asfaltu. Mijamy górną stację wyciągu narciarskiego w Krajnie-Zagórzu i wychodzimy na Przełęcz Krajeńską przy drodze Kielce–Św. Katarzyna. Na przełęczy znajduje się parking i przystanek linii autobusowych. Szlak prowadzi nas asfaltem w lewo do Św. Katarzyny.
4.00 Św. Katarzyna.
Reply


Messages In This Thread
Zimowa Łysica - by texarkana - 27-05-2019, 01:12
Łysica zimą i Bodzentyn - by texarkana - 27-05-2019, 02:16
RE: Łysica najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich marzec 2012 - by Jinks - 29-02-2020, 12:27Users browsing this thread: 1 Guest(s)