Welcome, Guest
You have to register before you can post on our site.

Username
  

Password
  

Search Forums

(Advanced Search)

Forum Statistics
» Members: 43
» Latest member: piotra1997
» Forum threads: 122
» Forum posts: 708

Full Statistics

Online Users
There are currently 2 online users.
» 0 Member(s) | 2 Guest(s)

Latest Threads
Andros, wiatrowa wyspa
Forum: Bałkańskie wędrówki
Last Post: Pixi
26-02-2024, 01:04
» Replies: 2
» Views: 41
Aby podróż samolotem nie ...
Forum: Nasze porady godne polecenia
Last Post: Pixi
18-02-2024, 07:13
» Replies: 0
» Views: 50
Przezorny zawsze ubezpiec...
Forum: Nasze porady godne polecenia
Last Post: Pixi
18-02-2024, 07:09
» Replies: 0
» Views: 2

 
  Andros, wiatrowa wyspa
Posted by: Pixi - 23-02-2024, 05:04 - Forum: Bałkańskie wędrówki - Replies (2)

Znacie ? Rzadziej odwiedzana niż bardziej południowe Rodos czy Kreta, ale bardzo ciekawa, oryginalna wyspa z archipelagu północnych Cykladów. Bardzo górzysta, jej szczyty sięgają prawie 1000 m.n.p.m.

[Image: Andros-mapa.jpg]

Płyniemy z portu w Rafinie, niedaleko Aten, wybieramy statek odpływający po południu, mamy jeszcze czas przegryżć coś niecoś i wypić piwko w tawernie. Gdy odpływamy, niebo jest zachmurzone ale jest ciepło i bezwietrznie. Po 2 godz. przypływamy do portu Gavros na zachodzie Andros, po niebie płyną sinawe chmury, dołem wieje niewielki wiatr. Wyspa znana jest z silnych, częstych wiatrów. Robimy szybkie zakupy życiowych produktów i wybieramy na nocleg najbliższą zatokę, za górą, z długą, piszczystą plażą Fellou. Zajmujemy miejsce ocienione tamaryszkami, niestety, nie chronią nas od wiatru. Kilka domów obok świeci pustkami a jednak o zmroku 3 koty przychodzą pomóc nam zjeść skromną kolację.

[Image: w23gr40.jpg] 

[Image: w23gr41.jpg]

Następnego dnia ruszamy wczesnym popołudniem na zwiedzanie. Góry są „łyse”, pokryte niską, skąpą roślinnością. Słońce mocno grzeje ale silny wiatr łagodzi upał. Zbaczamy z szosy, kamienistą drogą w górę do  klasztoru Moni Zadochou Pighis. Robi wrażenie, jakby uśpionego, jest niedziela a tu żywej duszy nie widać. Na pustym dziedzińcu wiatr mniej wieje i tylko 4 koty nas witają dopominając się o jadalny datek.

[Image: w23gr42.jpg]
 
Jadąc na wschód wzdłuż południowego brzegu wyspy, trafiamy do malowniczego miasteczka Batsi. Położone na stokach głębokiej zatoki z piaszczystą plażą, zabudowane domkami malowanymi na biało, krytymi dachami z czerwonych dachówek, świetnie się prezentuje w popołudniowych promieniach slońca. Pełno tu hotelików, barów, tarasów sympataczynych tavern.

[Image: w23gr43.jpg] 

[Image: w23gr44.jpg] 

[Image: w23gr45.jpg] 

Dalej brzeg staje się bardziej stromy i zalesiony, gdyż przejeżdżamy do Paleopoli u podnóża najwyższej partii gór wyspy, daleko i wysoko od morza, szczyt Petalo osiąga 908 m.p.m. Gdy las się kończy zjeżdżamy krętą drogą poporzez bezdrzewne, puste tereny, prawie pozbawione roślinności, na plażę w Agios Joanis. Niespodziewanie nieźle zagospodarowana, są bary, leżaki, diskoteka... Jakoś nam nie pasuje ten nastrój w takiej krojobrazowo dzikiej scenerii, szczególnie tutejsze ceny piwa nam nie pasują... 

Wokół wszędzie widać typowe dla Andros murki układane z kamieni zbieranych na stokach aby ogrodzić tak pozyskane dla upraw skrawki ziemi a jednocześnie zapobiegały osuwiskom. Konstrukcja tych murków pokazuje pomysłowość mieszkańców, wielkie płyty stawiano sztorcem a przestrzeń między nimi wypełniając drobnieszymi kamieniami. Na zboczach dostrzegamy samotne, małe, białe kapliczki rozsiane po bezleśnych górach.

[Image: w23gr47.jpg]

[Image: w23gr46.jpg] 

[Image: w23gr48.jpg] 

[Image: w23gr49.jpg] 

Potem przejeżdżamy na wschodni brzeg Andros poprzez głęboką, wydłżuoną dolinę między wysokimi górami. Otacza nas dziwny krajobraz : ciemne, granatowe wysokie szczyty, zielone laski i łąki i białe, rozsiane w nim malutkie kapliczki, czasem domki.

Print this item

  Aby podróż samolotem nie stała się koszmarem
Posted by: Pixi - 18-02-2024, 07:13 - Forum: Nasze porady godne polecenia - No Replies

 Przed  lotem samolotem :

- warto wybrać przeloty wieczorem : tłok na lotnisku jest mniejszy i ceny lotów często niższe,
- przed udaniem się na lotnisko sprawdzić  czy lot nie jest odwołany lub zmieniony,
- przewidzieć większy zapas czasu na dojazd na lotnisko, rejestrację i kontrolę bagażu, szukanie sali odlotów,
- w miarę możliwości ograniczyć się do bagażu dozwolonego w kabinie, nie będzie długiego oczekiwania na jego dostawę,
- przy większym bagażu lepiej parę najniezbędniejszych rzeczy zabrać do torby podręcznej, na wypadek gdyby walizka nie przyleciała razem z nami,
- warto przygotować się na ewentualne opóźnienie lotu : coś do czytania, słuchania, jakaś kanapka, napojów nie wolno zabierać ale pustą butelkę – tak, po kontroli  można napełnić ją wodą z kranu w łazience, napoje i sandwicze na lotnisku są kosztowne,
- przed lotem warto zapoznać się z prawami pasażera i odszkodowaniami w razie opóźnienia lub odwołania lotu, zmiany portu docelowego, przymusowego noclegu, zagubienia bagażu  lub spóźnienia się na samolot itp.

Print this item

  Przezorny zawsze ubezpieczony
Posted by: Pixi - 18-02-2024, 07:09 - Forum: Nasze porady godne polecenia - No Replies

Assistance Dodatkowe ubezpieczenia na wakacyjny wyjazd autem .

O ile OC jest ubezpieczeniem o charakterze ogólnym, o tyle „assistance” można określić jako polisę dla podróżnych, którą zdecydowanie warto wykupić z myślą o wakacyjnym wyjeździe. Gwarantuje ona profesjonalną pomoc w razie różnego rodzaju problemów mogących pojawić się w trakcie podróży. Chodzi o takie sytuacje jak wypadek z udziałem innego auta, zderzenie ze zwierzęciem, awaria silnika, przebicie opony, rozładowanie akumulatora, brak paliwa w baku czy zgubienie kluczyków. W zależności od warunków konkretnego ubezpieczyciela zapewnia ono wsparcie m.in. techniczne i informacyjne. Co ważne, taką polisę można wykupić na określony czas, np. na 7 czy 14 dni, czyli tyle, ile trwa wakacyjna podróż.

NNW Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.
 
Warto wykupić w kontekście dalekiego wyjazdu wakacyjnego. Kosztuje stosunkowo niewiele, a może zapewnić odszkodowanie w razie zdarzenia drogowego, w wyniku którego doszło do poważnych obrażeń bądź śmierci podróżnych. Co ważne, NNW obejmuje zarówno kierowcę, jak i wszystkich pasażerów znajdujących się w pojeździe, a to ma szczególnie duże znaczenie w kontekście wyjazdu z rodziną czy znajomymi.

Print this item