 |
Luxemburg nie figuruje na pierwszych pozycjach na listach krajów o destynacjach wakacyjnych. A jednak ma wiele ciekawych miejsc do odkrycia, do zwiedzenia w czasie krótkiego przejazdu lub dłuższego pobytu. Ten niewielki kraj wciśnięty między Belgię, Niemcy i Francję posiada ciekawy „asortyment” średniowiecznych zamków.
Na początek wybraliśmy się na krótką wycieczkę na północ od jego stolicy.
Po kilkunastu kilometrach przejechanych autostradą a właściwie głównie tunelem, wyjechaliśmy na zielone pola i łąki koło miasteczka Mersch. W jego centrum uwagę zwraca wysoka, biała, barokowa wieża na rogu rozległego placu. Samotna pozostałość z 1707 r. bo z przyległego do niej kościoła Św. Michała nawet jedna cegła nie pozostała, zburzono go prawie 150 lat później.
![[Obrazek: 2lux34.jpg]](http://pixiland.info/Lux22/2lux34.jpg)
Prawie na wprost jest dawny zamek, obecnie budynki mieszczą zarząd miejski, bibliotekę, małe muzeum. Zamek wybudował Theodoric w początku XIII w. Po pożarach i rekonstrukcjach, aktualną, surową formę otrzymał w końcu XVII w. Jedynią ozdobę stanowią kamienne obramowania wielkich okien głównego budynku i dekoracje bramy wjazdowej.
![[Obrazek: 2lux35.jpg]](http://pixiland.info/Lux22/2lux35.jpg)
![[Obrazek: 2lux36.jpg]](http://pixiland.info/Lux22/2lux36.jpg)
Zamek, a wejścia nawet nie strzegą halabardnicy a jedynue pani zmiatająca zeschłe liście automatyczną miotłą.
Z Mersch pojechaliśmy bocznymi, wąskimi szosami poprzez tereny wiejskie, kilkanaście kilometrów na północ, potem na zachód, do małego miasteczka Useldange. Ruiny średniowiecznego zamku zajmują wielki teren na wzgórzu w środku miasteczka.
![[Obrazek: 2lux37.jpg]](http://pixiland.info/Lux22/2lux37.jpg)
Zamek powstał w XII w., otoczony murem, poprzedzony fosą szeroką na 10 m posiada kwadratowy donżon wysoki na 25 m i okragłe baszty. Właściciele zamku zmieniali się wielokrotnie. Obecnie zamek jest w stanie romantyczej ruiny, zachowały się mury obronne, donżon, baszty. Rycerskich pozostałości wystarczyło zaledwie na maleńką ekspozycję w podziemnej sali zamkowej.
![[Obrazek: 2lux40.jpg]](http://pixiland.info/Lux22/2lux40.jpg)
W XV w. na skutek wojny zamek i kaplica zamkowa, położona niżej na zboczu, zostały poważnie uszkodzone. Zmiany właścicieli doprowadziły w efekcie do porzucenia obiektów.
Kaplica zamkowa została ostatecznie zniszczona na początku XX w. pozostał kamienny zarys jej murów i stare, wiekowe nagrobki wokół.
![[Obrazek: 2lux38.jpg]](http://pixiland.info/Lux22/2lux38.jpg)
Na początku XX w. zamek zakupiła rodzina Kuhn-Volff. Nowy właściciel zabezpieczył i częściowo odnowił mury a na dziedzińcu wybudował piętrowy pałacyk. Obecnie mieści się w nim urząd miasta.
Wejście w obręb murów prowadzi przez mostek ponad fosą, za bramą zaraz po lewej mijamy donżon, w prawo jest przejście na trawiasty dziedziniec. Stojąc na dziedzińcu trzeba mocno zadzierać głowę aby wzrokiem sięgnąć szczytu wieży i łatwo pomylić się w rachubie jego schodków wchodząc na górę.
![[Obrazek: 2lux39.jpg]](http://pixiland.info/Lux22/2lux39.jpg)
Widok zgrabnego pałacyku pod spadzistym dachem pomiędzy surowymi, wysokimi, średniowiecznymi murami robi zaskakujące wrażenie ...
![[Obrazek: 2lux41.jpg]](http://pixiland.info/Lux22/2lux41.jpg)
Z małego Useldange dojeżdżamy do ruchliwego, dużego Ettelbruck i myślimy tylko jak z niego uciec do innego zamku, jednego z najważniejszych w Luxemburgu, do Bourscheid.
Wjeżdżamy na drogę biegnącą doliną rzeki Sure, po paru kilometrach z mostu w małej wiosce już widać w dali masywną, typowo średniowieczną sylwetkę rycerskiego zamku otoczonego wysokimi murami z basztami pod spiczastymi dachami. Wspinamy się do niego krętą szosą.
![[Obrazek: 2lux42.jpg]](http://pixiland.info/Lux22/2lux42.jpg)
Miejsce jest naturalnie niedostępne, wyjątkowo obronne, na wysokiej skale, 150 m powyżej koryta rzeki, nie do zdobycia w średniowieczu przy ówczesnej technice walki.
![[Obrazek: 2lux43.jpg]](http://pixiland.info/Lux22/2lux43.jpg)
Początki konstrukcji murowanego zamku na pozostałościach starszej, drewnianej fortecy sięgają XI w. i były skromne; donżon, siedziba księcia i kaplica wokół dziedzińca otoczone murem z 4 basztami. Następnie był powiększany w XIII, XIV i XV w. aż osiągnął aktualne wymiary. Jego grube mury z 11 wieżami i bastionem z portykiem otaczają teren o długości 150 m i szerokości 53 m, bo tylko na tyle pozwalała skalista góra, wewnątrz mieścił się 4-piętrowy pałac księcia, nowe zabudowania. Po śmierci ostatniego właściela zamek popadł w ruinę i został opuszczony przez spadkobierców.
![[Obrazek: 2lux49.jpg]](http://pixiland.info/Lux22/2lux49.jpg)
Plan zamku stał się dość skopmlikowany w wyniku otaczania go kolejnymi murami obronnymi i dodawania nowych konstrukcji. Obecnie zrujnowane i choć częściowo odbudowane nie dają się łatwo rozpoznać. Są wprawdzie numerki i wyznaczona kolejność zwiedzania jednak gubimy się w ruinach pomiędzy dziedzińcami, kolejnymi murami pozostałych budowli, basztami, podziemiami.
![[Obrazek: 2lux44.jpg]](http://pixiland.info/Lux22/2lux44.jpg)
![[Obrazek: 2lux45.jpg]](http://pixiland.info/Lux22/2lux45.jpg)
![[Obrazek: 2lux46.jpg]](http://pixiland.info/Lux22/2lux46.jpg)
![[Obrazek: 2lux47.jpg]](http://pixiland.info/Lux22/2lux47.jpg)
Można jednak docenić potęgę zamku budzącego grozę w okresie jego świetności. Wyobrażamy sobie jak kipiał życiem; szczęk mieczy ćwiczących rycerzy, rżenie koni w stajniach, przemarsz zmian warty, okrzyki powitalne na przybycie posłańców książęcych, śpiewne modły w kaplicy, odgłosy dobiegające na podworzec z kuchni, jadalni rycerskiej .... Minione obrazy codziennego życia zamku po których nie ma śladu...
Spod najwyższej wieży roztacza się rozległa panorama na dolinę rzeki Sure; każdy najazd nieprzyjacielski widziany był tu z daleka.
![[Obrazek: 2lux48.jpg]](http://pixiland.info/Lux22/2lux48.jpg)
Wobec dość ascetycznego przyjęcia na zamku, gdyż strawy nam nie dano bo „oberża” działa dopiero od 1 kwietnia, zadowoliliśmy się naszymi wiktuami na pikniku na skraju lasu poniżej zamku.
Było już dobrze po południu gdy małymi lokalnymi drogami dotarliśmy w pobliże granicy luxembursko-niemieckiej do miasta Vianden.
![[Obrazek: 2lux51.jpg]](http://pixiland.info/Lux22/2lux51.jpg)
Tutejszy zamek mogliśmy już tylko podziwiać z daleka jako masywną, obronną konstrukcję średniowieczną, a z bliska, zaledwie z podjazdu. Było zbyt późno na zwiedzanie jego licznych pomieszczeń.
![[Obrazek: 2lux50.jpg]](http://pixiland.info/Lux22/2lux50.jpg)
![[Obrazek: 2lux52.jpg]](http://pixiland.info/Lux22/2lux52.jpg)
![[Obrazek: 2lux53.jpg]](http://pixiland.info/Lux22/2lux53.jpg)
I na tym kończymy tę wycieczkę powracając na naszą bazę wypadową.
C.D.N. nastapi ... kiedy ? ... może za rok ?
|