Welcome, Guest
You have to register before you can post on our site.

Username
  

Password
  

Search Forums

(Advanced Search)

Forum Statistics
» Members: 44
» Latest member: optymalizacja
» Forum threads: 123
» Forum posts: 712

Full Statistics

Online Users
There is currently 1 user online
» 0 Member(s) | 1 Guest(s)

Latest Threads
W poszukiwaniu śladów ryc...
Forum: Spacerkiem po Europie Zachodniej
Last Post: Pixi
09-06-2024, 12:12
» Replies: 3
» Views: 462
Wakacje 2024 - dojazd/tra...
Forum: Nasze plany na wakacje ?
Last Post: Pixi
15-03-2024, 07:11
» Replies: 0
» Views: 239
Andros, wiatrowa wyspa
Forum: Bałkańskie wędrówki
Last Post: Pixi
26-02-2024, 01:04
» Replies: 2
» Views: 387

 
  Wakacje 2024 - dojazd/tranzyt/pobyt/
Posted by: Pixi - 15-03-2024, 07:11 - Forum: Nasze plany na wakacje ? - No Replies

Ryanair ogłosił rekordowy rozkład lotów dla Poznania na sezon  2024, obejmujący ponad 250 lotów tygodniowo na 38 trasach. 6 nowych tras - Kopenhaga, Dubrownik, Malaga, Palermo, Praga oraz Saloniki (łącznie 38 tras).

Print this item

  Andros, wiatrowa wyspa
Posted by: Pixi - 23-02-2024, 05:04 - Forum: Bałkańskie wędrówki - Replies (2)

Znacie ? Rzadziej odwiedzana niż bardziej południowe Rodos czy Kreta, ale bardzo ciekawa, oryginalna wyspa z archipelagu północnych Cykladów. Bardzo górzysta, jej szczyty sięgają prawie 1000 m.n.p.m.

[Image: Andros-mapa.jpg]

Płyniemy z portu w Rafinie, niedaleko Aten, wybieramy statek odpływający po południu, mamy jeszcze czas przegryżć coś niecoś i wypić piwko w tawernie. Gdy odpływamy, niebo jest zachmurzone ale jest ciepło i bezwietrznie. Po 2 godz. przypływamy do portu Gavros na zachodzie Andros, po niebie płyną sinawe chmury, dołem wieje niewielki wiatr. Wyspa znana jest z silnych, częstych wiatrów. Robimy szybkie zakupy życiowych produktów i wybieramy na nocleg najbliższą zatokę, za górą, z długą, piszczystą plażą Fellou. Zajmujemy miejsce ocienione tamaryszkami, niestety, nie chronią nas od wiatru. Kilka domów obok świeci pustkami a jednak o zmroku 3 koty przychodzą pomóc nam zjeść skromną kolację.

[Image: w23gr40.jpg] 

[Image: w23gr41.jpg]

Następnego dnia ruszamy wczesnym popołudniem na zwiedzanie. Góry są „łyse”, pokryte niską, skąpą roślinnością. Słońce mocno grzeje ale silny wiatr łagodzi upał. Zbaczamy z szosy, kamienistą drogą w górę do  klasztoru Moni Zadochou Pighis. Robi wrażenie, jakby uśpionego, jest niedziela a tu żywej duszy nie widać. Na pustym dziedzińcu wiatr mniej wieje i tylko 4 koty nas witają dopominając się o jadalny datek.

[Image: w23gr42.jpg]
 
Jadąc na wschód wzdłuż południowego brzegu wyspy, trafiamy do malowniczego miasteczka Batsi. Położone na stokach głębokiej zatoki z piaszczystą plażą, zabudowane domkami malowanymi na biało, krytymi dachami z czerwonych dachówek, świetnie się prezentuje w popołudniowych promieniach slońca. Pełno tu hotelików, barów, tarasów sympataczynych tavern.

[Image: w23gr43.jpg] 

[Image: w23gr44.jpg] 

[Image: w23gr45.jpg] 

Dalej brzeg staje się bardziej stromy i zalesiony, gdyż przejeżdżamy do Paleopoli u podnóża najwyższej partii gór wyspy, daleko i wysoko od morza, szczyt Petalo osiąga 908 m.p.m. Gdy las się kończy zjeżdżamy krętą drogą poporzez bezdrzewne, puste tereny, prawie pozbawione roślinności, na plażę w Agios Joanis. Niespodziewanie nieźle zagospodarowana, są bary, leżaki, diskoteka... Jakoś nam nie pasuje ten nastrój w takiej krojobrazowo dzikiej scenerii, szczególnie tutejsze ceny piwa nam nie pasują... 

Wokół wszędzie widać typowe dla Andros murki układane z kamieni zbieranych na stokach aby ogrodzić tak pozyskane dla upraw skrawki ziemi a jednocześnie zapobiegały osuwiskom. Konstrukcja tych murków pokazuje pomysłowość mieszkańców, wielkie płyty stawiano sztorcem a przestrzeń między nimi wypełniając drobnieszymi kamieniami. Na zboczach dostrzegamy samotne, małe, białe kapliczki rozsiane po bezleśnych górach.

[Image: w23gr47.jpg]

[Image: w23gr46.jpg] 

[Image: w23gr48.jpg] 

[Image: w23gr49.jpg] 

Potem przejeżdżamy na wschodni brzeg Andros poprzez głęboką, wydłżuoną dolinę między wysokimi górami. Otacza nas dziwny krajobraz : ciemne, granatowe wysokie szczyty, zielone laski i łąki i białe, rozsiane w nim malutkie kapliczki, czasem domki.

Print this item

  Aby podróż samolotem nie stała się koszmarem
Posted by: Pixi - 18-02-2024, 07:13 - Forum: Nasze porady godne polecenia - No Replies

 Przed  lotem samolotem :

- warto wybrać przeloty wieczorem : tłok na lotnisku jest mniejszy i ceny lotów często niższe,
- przed udaniem się na lotnisko sprawdzić  czy lot nie jest odwołany lub zmieniony,
- przewidzieć większy zapas czasu na dojazd na lotnisko, rejestrację i kontrolę bagażu, szukanie sali odlotów,
- w miarę możliwości ograniczyć się do bagażu dozwolonego w kabinie, nie będzie długiego oczekiwania na jego dostawę,
- przy większym bagażu lepiej parę najniezbędniejszych rzeczy zabrać do torby podręcznej, na wypadek gdyby walizka nie przyleciała razem z nami,
- warto przygotować się na ewentualne opóźnienie lotu : coś do czytania, słuchania, jakaś kanapka, napojów nie wolno zabierać ale pustą butelkę – tak, po kontroli  można napełnić ją wodą z kranu w łazience, napoje i sandwicze na lotnisku są kosztowne,
- przed lotem warto zapoznać się z prawami pasażera i odszkodowaniami w razie opóźnienia lub odwołania lotu, zmiany portu docelowego, przymusowego noclegu, zagubienia bagażu  lub spóźnienia się na samolot itp.

Print this item