Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Beskid Niski czyli Łemkowszczyzna
#24
Photo 
Krempna
Kościół p.w. św. św. Kosmy i Damiana.
Dawna cerkiew greckokatolicka z XVIII w. p.w. św. św. Kosmy i Damiana, orientowana, trójdzielna, zbudowana w miejscu poprzedniej (lub przebudowana), która stała 275 lat. Mówi o tym tablica fundacyjna z 1782 r. znajdująca się nad wewnętrznym portalem. Dachy posiada namiotowe, wysokie, dwukrotnie łamane, kryte blachą, zwieńczone baniastymi hełmami i krzyżami.
Parafia greckokatolicka przestała istnieć, gdy w 1947 r. wysiedlono z Krempnej większość  Łemków. Na miejscu pozostał jej były proboszcz ks. Jan Wysoczański, który odprawiał nabożeństwa w obrządku łacińskim dla nowych, rzymskokatolickich mieszkańców. Po 1956 r. część Łemków powróciła, ksiądz wrócił do obrządku unickiego, zaś dla Polaków utworzono w Krempnej filię rzymskokatolickiej parafii z Desznicy. W 1969 r. erygowano w Krempnej parafię rzymskokatolicką p.w. św. Maksymiliana Kolbe, jednak zezwolenie na użytkowanie świątyni uzyskano dopiero w 1971 r. (po 9-letnim zakazie przez władze powiatowe). Funkcję kościoła parafialnego pełniła do 2004 r. do czasu wybudowania nowego - murowanego. Cerkiew umiejscowiona jest w centralnej części wsi w pobliżu drogi do Polan.
Wewnątrz znajduje się kompletny XVIII w. ikonostas  dokończony  lub odnawiany ok. 1835 r. przez Krasuckiego, malarza pochodzącego z Przemyśla oraz rokokowy ołtarz główny z obrazem św. Mikołaja i drewniane tabernakulum z ikonami na ściankach. Nad chórem najcenniejszy zabytek świątyni - rząd deesis pochodzący  ze starszego, XVII w. ikonostasu: ikona Chrystusa Pantokratora z Matką Bożą i św. Janem Chrzcicielem, a po bokach przedstawienia 12. apostołów. W zach. części cerkwi dekoracyjny chór śpiewaczy w formie galerii obiegającej babiniec i zach. ścianę nawy. Ściany sanktuarium pokrywa klasycystyczna polichromia z końca XVIII w. o motywach architektonicznych z ornamentyką arabeskowo-kandelabrową.
W przedsionku XVIII w. feretron Matki Bożej i malowidło św. Pawła na węgarze portalu. Przed cerkwią stoi kamienna figura św. Mikołaja, pochodząca z XIX w. wykonana w ośrodku kamieniarskim w Bartnem. Zachowane dwa cerkiewne dzwony znajdują się na dzwonnicy obok nowego kościoła.
W latach 2007-2013 został przeprowadzony gruntowny remont świątyni oraz konserwacja całego wyposażenia, dzięki któremu odzyskała swój dawny blask.

[Image: IMG_5097.jpg]

[Image: IMG_5099.jpg]
Reply


Messages In This Thread
Beskid Niski czyli Łemkowszczyzna - by Jinks - 29-06-2020, 01:42
RE: Beskid Niski czyli Łemkowszczyzna - by Jinks - 17-08-2020, 07:05



Users browsing this thread: 1 Guest(s)