Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Καλό ταξίδι (dobra podróż) po Peloponezie
#9
Teraz to już mamy dość oglądania w Grecji średniowiecznych, weneckich i tureckich cytadeli, chcemy zobaczyć antyczne greckie budowle, jedziemy do Messini.

Objeżdżamy zatokę Messyńską w poszukiwaniu plaży. Jej brzegi są płaskie i poprzedzone szuwarami, plaże piaszczyste choć ten piasek to raczej drobny żwirek. Od południa wieje silny wiatr, formują się niezłe fale i robi tu się jakoś nieprzytulnie. Wybrzeże jest puste, dawne kampingi już nie działają z wyjątkiem jednego, który ma małe domki do wynajęcia.

Starożytne Messini znajduje się na stoku góry Ithomi, 20 km na północ od nowożytnego, nadmorskiego Messini. Wjeżdżamy z góry w obręb murów miejskich, prosto do Bramy Arkadyjskiej. To najbardziej widokowy fragment obwarowań, od niej widać ciągnące się w obie strony wysokie, krenelowane mury. W IV w.p.n.e. obejmowały wielki teren, wzmacniały je liczne baszty. Odkrywka archeologiczna i muzeum są troszkę dalej.

[Image: w20gr138.jpg]

[Image: w20gr139.jpg]

[Image: w20gr140.jpg]

[Image: w20gr141.jpg]

Antyczne „polis”, miasto-państwo wybudowane zostało z polecenia stratega Epaminondasa w IV w. p.n.e. jako stolica regionu pozwalająca obronić go przed zakusami Sparty.
Na razie odkopano najważniejsze obiekty; teatr, wielką fontannę miejską Arsinoe, zarys agory, świątynię Asklepiosa otoczoną kolumnadą na obszernym placu, odeon, różne sanktuaria a nawet  gigantyczny sklep miejskiego rzeźnika, wielki jak niejedna miejska hala targowa. Poniżej, na zboczu jest jeszcze długi stadion, gimnazjon, palestra, świątynie.

Fontanna miejska Arsinoe

[Image: w20gr143.jpg]

Teatr

[Image: w20gr142.jpg]

Odeon

[Image: w20gr147.jpg]

Jedno z sanktuarium

[Image: w20gr148.jpg]

[Image: w20gr145.jpg]

Sklep miejskiego rzeźnika

[Image: w20gr144.jpg]

świątynia Asklepiosa

[Image: w20gr157.jpg]

[Image: w20gr154.jpg]

[Image: w20gr146.jpg]

[Image: w20gr156.jpg]

[Image: w20gr155.jpg]

[Image: w20gr158.jpg]

Po dokładnym obejrzeniu kilku pierwszych budowli, zaznaczam że prawie wszystkie kolumny przywrócono do pionu, co pozwala sobie nieco wyobrazić ich pierwotne wymiary, zastanawiam się ile czasu można tu spędzić gdy już sama świątynia Asklepiosa wybudowana na początku III w. p.n.e. znacznie absorbuje uwagę. Znajdowała się na obszernym placu otoczona podwojną kolumnadą i zewnę trznymi portykami. Dziś fragmenty fryzów dekorowanych rzeźbionymi girlandami, głowami byków i rozetami, podtrzymywane nigdyś przez kilkadziesiąt kolumn o fantazyjnych kapitelach korynckich leżą wzdłuż murów wokoł terenu. Do otaczających ją portyków przylegały różne pomieszczenia użytku publicznego.

Najdalej położony jest olbrzymi stadion o długości ponad 100 m otoczony z trzech stron podwójną kolumnadą dorycką całkowicie przywróconą do pionu, ilość kolum jest imponująca.

[Image: w20gr149.jpg]

[Image: w20gr150.jpg]

Gimnazjon

[Image: w20gr152.jpg]

Północny kraniec stadionu posiada amfiteatralne kamienne siedzenia i loże, na przeciwnym, za linią startową zrekonstruowano niewielką światynię Ateny z białego marmuru.

[Image: w20gr153.jpg]

Obok stadionowych łaźni niedawo ukończono rekonstrukcję kaplicy grobowej zwieńczonej dziwnym stożkowym dachem z wieżyczką.

[Image: w20gr151.jpg]
Reply


Messages In This Thread
RE: Καλό ταξίδι (dobra podróż) po Peloponezie - by Pixi - 17-12-2020, 05:58



Users browsing this thread: 1 Guest(s)