Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Po Grecji tropem piekielnej rzeki
#6
Powracamy na główną drogę a na skrzyżowaniu skręcamy znowu w dół do wioski Samonida.

[Image: w19gr10.JPG]

Była kiedyś, w końcu XVIII w. najważniejszą osadą w tym autonomicznych regionie w okresie panowania tureckiego na Bałkanach. Domy mieszkalne to były masywne, obronne, wysokie, czworoboczne wieże. Ludność dzieliła się na klany rodzinne, było ich razem 47 w 14 osadach, często walczące ze sobą o wpływy ale najczęściej z Turkami pragnącymi podporządkować sobie niesforny region, siłą lub podstępem. Najsłynniejsza była rodzina Botzaris. Szefowie klanów przeszli do historii greckiej jako bohaterowie 19-wiecznych walk o niepodległość . Do dziś pozostały ruiny siedzib Souliotów, wieże częściowo zrujnowane lub przebudowane na nowoczesne domy, stare studnie w kamiennych obmurowaniach, trzy podziemne cysterny na wodę a na najwyższym wzgórzu ruiny zamku Kafia.

[Image: w19gr20.JPG]

[Image: w19gr21.JPG]

[Image: w19gr22.JPG]

Ali Pasza, zarządca tych terenów z ramienia tureckiego sułtana w Istambule pokonał podstępem walecznych Souliotów  w 1803 roku i wysiedlił mieszkańców doliny. Po to aby uniemożliwić im powrót do swych siedzib zbudował na początu XIX w. zamek Kiafa. Twierdza góruje nad okolicą z wysokości 500-metrowego wzgórza.

[Image: w19gr18.JPG]

[Image: w19gr17.JPG]

Zamek jest na planie wydłużonego czworoboku z dwoma narożnymi basztami sześciobocznymi i po jednej trójkątnej wzdłuż najdłuższych boków  murów, wieża z bramą wejściową znajduje się od strony Simonidy.
Z dołu dobrze widać wysokie mury zamkowe, wyglądają potężnie i interesująco ale jest ponad 30 °C w cieniu i nie mamy wielkiej ochoty drapać się ścieżką na górę. Zawracamy.
Reply


Messages In This Thread
Po Grecji tropem piekielnej rzeki - by Pixi - 04-08-2019, 09:19
RE: Po Grecji tropem piekielnej rzeki - by Pixi - 19-08-2019, 07:59



Users browsing this thread: 1 Guest(s)