Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Majówka 2019 na Pogórzu Kaczawskim.
#9
5.
Nadszedł wreszcie czas na pielgrzymkę na Śląską Fudżijamę. Tak nazywana jest Ostrzyca Proboszczowicka, najwyższe wzniesienie Pogórza Kaczawskiego (501 m npm). To stary (i mam nadzieję, że już nie jary) wulkan, przyciągający spojrzenia, obiektywy oraz piechurów. Kształt ma iście fudżijamski!

[Image: AOpTaOZkL8HfvhD07ayN38T1SDMS9qxbgKxheQSg...66-h800-no]


Wejście nie zajmuje więcej niż godzinę, licząc z popasem i wizytami w krzaczkach. Pod samym wierzchołkiem robi się bardzo bazaltowo. Rezerwat obejmujący tę górę chroni m.in. bazaltowe gołoborza, należące w naszym kraju do unikatów geologicznych. Po gołoborzu chodzić nie wolno, ale gdyby było wolno, to chodziłoby się bardzo chwiejnie, więc nie warto Smile

[Image: xsV8VofsoHEPGEQHP0i77xJ2QafB0IqmZc3JYb-a...66-h800-no]


No i w końcu, ludzie-ludziska, wlazłam!!!!!

[Image: 8Shk3OWkC9oH5XIMjfXO5MInqNjXU1X39SZ_3S7Q...66-h800-no]


Mój Pan i Władca zasiadł na tronie i rozmyślał nad losem jarzyny...

[Image: yO3IknvXI-TXpdtEGhpPYK3chIiNBa9-M_L2LRUQ...66-h800-no]


Gdy już zeszliśmy z nieba na ziemię, podjechaliśmy na małą stacyjkę, by nakarmić głodny bak. I tam zwątpiliśmy w to, że jesteśmy na naszej planecie. Aż się musieliśmy uszczypnąć...

[Image: DDVppWj6V9lT1fEkA6rnWOfk94cOAYqdGM39rntC...67-h800-no]


W pobliskich Twardocicach natrafiliśmy na ciekawostkę historyczną w postaci rozsypującego się już na ostatnie okruchy kościoła szwenkfeldystów. Ki diabeł ci szwenkfeldyści? To jakiś odłam ewangelików, których zagorzali jezuici przepędzali skąd tylko mogli. Zadekowali się więc biedni szwenkfeldyści w Twardocicach i postawili sobie na przełomie XVII i XVIII wieku olbrzymi kościół (mogło się tam zmieścić aż 11000 wiernych, pewnie "na śledzia" i warstwami, ale zawsze). Niestety, służył im niedługo, gdyż zostali namierzeni i po raz kolejny przepędzeni. I tak sobie stoi po dziś dzień świątynia wyklętych i straszy... Prawdę mówiąc lepiej po tych ruinach nie łazić, bo przy mocniejszym podmuchu wiatru ażurowa od ubytków wieża może runąć i utrzeć nosa ciekawskim.

[Image: cNYzdB6lxLk49yWvzOl8_n0trvvuYX4RbpE1wGC7...4-h1058-no]


Nie muszę chyba jednak mówić, że ja tam poszłam i bawiłam się świetnie. Najbardziej podobało mi się "zielone patio" czyli wnętrze kościoła.
Las w kościele - tego jeszcze nie przerabiałam!

[Image: 6-0tcpYX7PfXSeMBXsa69f1IT2FQGaRqFlWa16ba...66-h800-no]


Czas leci, drogie dzieci!
cdn
Reply


Messages In This Thread
O - by texarkana - 18-05-2019, 10:17
RE: Majówka 2019 na Pogórzu Kaczawskim. - by texarkana - 18-05-2019, 11:00



Users browsing this thread: 1 Guest(s)