Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bułgarska Stara Płanina – « misz-masz » przyrodniczo-folklorystyczny
#8
Zjeżdżamy do Trojana ; to dość duże rozległe, ciagnące się wzdłuż osi północ – południe miasto, zatrzymujemy się tylko na zakupy prowiantu i paliwa i jedziemy dalej przez Oreszak do słynnego Trojańskiego Monastyru pod wezwaniem „Zaśnięcia Bogurodzicy”.

Wiedzie do niego szeroka ulica, przy niej mehany, dalej kilka sklepików z pamiątkami. Dziś jest tu prawie  pusto ale w świąteczny dzień kolorowy tłum wiernych i liczne stragany zapełniają całą przestrzeń. Na dziedziniec  skryty za biało tynkowanym murem prowadzi, jak zwykle niewielka brama ale tutaj pod nadwieszonym, monumentanym, drewnianym gankiem. 

[Image: w19bg049.jpg]

Wchodzimy na pierwszy dziedziniec.

[Image: w19bg039.jpg]

Cerkiew jest z 1835 roku, niewysoka, zdaje się być przytłoczona dachem krytym wielkimi płytami kamiennymi,  na środku nawy ma wieżyczkę z kopułą o delikatnym wzorku z czerwonych ciegielek na białym tynku, a wzdłuż dwóch ścian, podcienia pokryte całkowicie malowidłami znanego malarza fresków Zahari Zografa ( XIX w.).

[Image: w19bg048.jpg]

Wnętrze tonie w pomroku, po chwili wzrok się przyzwyczaja i dostrzegamy freski na ścianach, są wszędzie  i na sklepieniach także, wykonane ręką tego samego malarza. Otacza nas obfitość świętych postaci, różne sceny biblijne niezupełnie dla nas zrozumiałe. Złocone postumenty wielkich ikon błyszczą w skąpym oświetleniu nadając  im magiczny, niemal pozaziemski splendor. Między nimi jest dziwna ikona Matki Boskiej z Dzieciątkiem – wyraźnie mającej 3 ręce (?) , obecnie w srebrnych „rekawicach”. Ikonostas porzedza wspaniały, złocony, olbrzymi, nisko wiszący żyrandol z koroną. Od razu rzucają się w oczy jego ozdoby – wisiory z dorodnych strusich jaj. Zakazu fotografowania nie widać .. i oto efekt...

[Image: w19bg041.jpg]

[Image: w19bg042.jpg]

[Image: w19bg043.jpg]

[Image: w19bg044.jpg]

[Image: w19bg045.jpg]

Z boku dziedzińca do zabudowań klasztornych przylega 3-piętrowa wieża. Cerkiew można obejść i podziwiać też z drugiego, tylnego dziedzińca z małym cmentarzykiem.

[Image: w19bg047.jpg]

Na tych dzwonkach mnisi wygrywają apel na nabożeństwa.

[Image: w19bg046.jpg]

Obszerne zabudowania klasztorne kryją na pięterku kilka sal muzealnych. W wypadku niezauważenia strzałki, kocurki was zaprowadzą...

[Image: w19bg040.jpg]

Dziwny dokument ? To „firman” - dekret sułtański pozwalający mnichom odbudować  zrujnowany monastyr w XVIII w. gdy tymi terenami władali Turcy Osmańscy.

[Image: w19bg117.jpg]
Reply


Messages In This Thread
RE: Bułgarska Stara Płanina – « misz-masz » przyrodniczo-folklorystyczny - by Pixi - 20-10-2019, 09:18



Users browsing this thread: 1 Guest(s)