Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
We Francji ....
#1
Placek Królów czyli « Galette des Rois »

Z okazji święta Trzech Króli zwanego we Francji „Epiphanie” jest zwyczaj spożywania słodkiego, okrągłego placka zrobionego z ciasta tzw. francuskiego, nadziewanego masą migdałową, czyli marcepanem. Wierzch placka dekorowany jest geometrycznym rysunkiem i pomazany białkiem aby otrzymać błyszczącą polewę. Piecze się go w piecu aż się zarumieni i podaje jeszcze ciepły lub odgrzany. W środku znajduje się „feve”, dawniej dosłownie ziarenko fasoli, teraz malutka figurka najczęściej z porcelany. Przydział kawałków ciasta to też obrzęd – najmłodszy uczestnik biesiady wchodzi pod stół lub odwraca się tyłem aby nie widzieć ciasta i decyduje komu przypadnie właśnie odkrajany kawałek. Osoba, której trafi się kawałek z figurką zostaje królem, lub królową dnia, zakłada papierową koronę i może sobie wybrać partnera (partnerkę) do korony.
Początki tego zwyczaju tkwią w rzymskich, antycznych Saturnaliach gdy dla zabawy wybierano króla jednego dnia.
„Galette des Rois” tradycyjnie popijana jest cidrem - alkoholizowanym, musującym napojem z pewnego gatunku jabłek, produkowanym głównie w Normandii.
Reply
#2
Święto naleśnika „chandeleur”
... a właściwie „święto świec” wypada 2 lutego.
To święto upamiętnia zdarzenie religijne – przezentację niedawno narodzonego (40 dni) dzieciątka Jezus w świątyni w Jerozolimie i oczyszczenie matki, według zwyczajów żydowskich, choć właściwie początki zwyczaju sięgają jeszcze rytu pogańskiego marszu z pochodniami. Jest to jednocześnie czas przejścia z okresu zimowego w okres wiosenny. O tej porze roku odbywały się zasiewy zimowo-wiosenne i z pozostałych ziaren robiono mąkę a z niej – naleśniki.
Francuski obyczaj każe: ściskając lewą ręką monetę, prawą podrzucić usmażony na patelni naleśnik tak, aby się przewrócił na drugą stronę i spadł płasko na patenię – to zapewnia bogactwo na cały rok.
W Polsce „chandleur”odpowiada świętu Matki Boskiej Gromnicznej z grubą świecą-gromnicą ale już bez naleśników.
Reply
Users browsing this thread: 1 Guest(s)