Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Francuskie bambusy Francja : IX.2017
#1
Ten tytuł powoduje różne skojarzenia… a bambusy rosną przede wszystkim w Azji.

Bambusy są to trawy rozprzestrzenające się przez rizom. To taki poddziemny, poziomy korzeń szybko się wydłużający, z którego co roku wyrastają pionowo w dół nowe korzonki a pionowo do góry nowe łodygi rośliny. Podobnie rosną szparagi, maniok, gingember, irysy, niektóre paprocie...
We Francji znajduje się, i to nie jeden taki egzotyczny ogród bambusowy, najsłynniejszy to ten założony w 1856 r. przez botanika Eugeniusza Mazela. Swoją skromną z początku platację zaczął z czasem poszerzać o bambusy z Japonii,  Ameryki Północnej i z regionu Himalajów, wykorzystując sprzyjający lokalny klimat. Jego następcy w XX w. udostępnili ogród zwiedzania za opłatą wstępu. Jest to obiekt prywatny, uznany za „zabytek historyczny” od 2008 r.
Ten obrazek nie przedstawia krętych ścieżek w wietnamskiej dżungli a tylko plan tego największego babmusowego ogrodu botanicznego  w górach Cevennes koło miasta Andouze.

[Image: bamb01.jpg]

Spacerując jego alejkami można zobaczyć ponad 200 gatunków bambusów spośród ponad 300 rozpoznanych na Ziemi. Oprócz nich rosną tu też bananowce, magnolie, palmy, gingko, sekwoje, nie wymieniając bardziej pospolitych drzew klimatu europejskiego. A w jeziorkach kwitną lotusy, nenufary, hiacynty wodne.
Każdy gatunek bambusów ma swoją kwaterę. Bambusy giganty tworzą prawdziwy las. Inne nizsze, mniejsze odznaczają się różnymi kolorami i deseniami swoich łodyg.

[Image: bamb04.jpg]

[Image: bamb02.jpg]

[Image: bamb11.jpg]

[Image: bamb09.jpg]

Bambusy nie należą do drzew, nie mają gałęzi, należą do gatunku trawiastych. Łodyga może, zależnie od gatunku osiągnąć kilkadziesiąt centymetrów lub ponad 30 metrów. Rosną szybko, niektóre 1 m na dzień. Bambusy kwitną ale nie regularnie, nie co wiosna, a jak zakwitną to wszystkie z tego samego gatunku jednocześnie, niezależnie od regionu. A potem... łodyga usycha, umiera.
Jak udowodniły czarnobiałe pandy, babmusy są jadalne, bydełko też nimi nie pogardza. Chińczycy gotują młode pędy bambusów i spożywają je pokrajane w plasterki jako sałatkę lub  jarzynkę do dania.
Z bambusa można zrobić ... prawie wszystko; rusztowania budowlane i fujarki, koszyki i wiaderka, , wacharze i sztućce, meble i ozdoby.
Najróżniejsze wyroby z bambusa oraz sadzonki bambusów do własnego ogródka można kupić w sklepiku przy wejściu do bambusowego ogrodu.

Po uliszczeniu opłaty zwiedzamy; od razu otaczają nas wysokie, zdrewniałe drągi bambusowych łodyg z zielonymi wiechciami liści na górze. Gdy zawieje wiatr obijają się o siebie wydając charakterystyczny dzwięk. Bambus bambusowi nie równy. Poszczególne gatunki różnią się kolorem łodyg; są zielone, szarawe, żółtawe albo w w paski.

[Image: bamb05.jpg]

[Image: bamb10.jpg]

[Image: bamb06.jpg]

[Image: bamb03.jpg]

[Image: bamb18.jpg]
Reply
#2
Skręcamy do wioski laotajskiej tonącej w egzotycznej roślinności. Drewniane domy stoją na wysokich palach w bananowcach akurat kwitnących. Z gęstwiny wychylają się czerwone kwiaty hibiscusa. Niżej, na małym, bagiennym stawiku  kwitną fioletowe hiacynty a z boku faluje poletko dojrzewającego ryżu.

[Image: bamb12.jpg]

[Image: bamb13.jpg]

[Image: bamb16.jpg]

[Image: bamb08.jpg]

Przechodzimy szeroką alejką wśród chińskich palm. Ich liście wspólnie z koronami innych drzew tworzą zielone sklepienie ledwo filtrujące  błękit nieba.

[Image: bamb23.jpg]

[Image: bamb07.jpg]

Na bardziej odkrytym, trawiastym terenie zainstalowano różne bambusowe konstrukcje dekoracyjne.

[Image: bamb15.jpg]

[Image: bamb25.jpg]
Reply
#3
W 2000 roku partię terenu wykorzystano na utworzenie Ogrodu Dragona (był to rok smoka) w stylu japońskim. Według tradycji taki ogród musi spełniać trzy zasady : odtworzyć w miniaturze naturę; góry, rzeki, jeziora, stworzyć obraz pajzażowy i pokazać jego symbolikę.

[Image: bamb20.jpg]

[Image: bamb26.jpg]

Dla przykładu : skała symbolizuje „górę nieśmiertelnych”, wyspy lub kamienie na jeziorku symbolizują długowieczność i szczęście itp. Także system perspektywy i symetrii w kompozycji takiego ogrodu jest inny od naszych. Ogród Dragona urządzony jest wokół niewielkiej rzeczki symbolizującej oddech smoka, na niej kilka kamienistych wysepek, różnorodna miniaturowa roślinność porastająca brzegi i wodę, nieodzowna, kamienna  studnia jak posąg.

[Image: bamb30.jpg]

Całość tworzy uroczy kącik sztucznie stworzonej natury, przez który prowadzi kręta ścieżka zakończona drewnianym, ażurowym pawilonem z pomostem pozwalającym na kontemplację. Ogród zwiedzamy z przewodnikiem; opowiada ciekawie o każdym drzewie, krzewie, o symbolice ogrodu.

[Image: bamb31.jpg]

[Image: bamb29.jpg]

To nie są futurystyczne prysznice, to jest naturalne dzieło natury.

[Image: bamb21.jpg]

[Image: bamb27.jpg]

[Image: bamb28.jpg]

[Image: bamb32.jpg]

Wychodząc z ogrodu Dragona krążymy jeszcze pomiędzy bambusami i egzotycznymi  drzewami.

[Image: bamb22.jpg]

[Image: bamb17.jpg]

[Image: bamb19.jpg]

[Image: bamb14.jpg]

Potem zaglądamy do starych 19-wiecznych cieplarni i na koniec gubimy się w zielonym krzewiastym labiryncie. I nie tylko my !
Reply
Users browsing this thread: 1 Guest(s)