Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak zachować się za granicą ?
#1
Podróżowanie daje szansę na poznawanie odmiennych kultur i tradycji. Nie zawsze jednak zachowania uważane przez nas za powszechnie akceptowane, okazują się być tolerowane w innych regionach świata. To, co dla nas jest zupełnie naturalne, w innych krajach może uchodzić za niemoralne, szokujące a nawet podlegać karze.
Przed wyruszeniem w egzotyczną podróż warto zapoznać się z obowiązującymi w danym kraju normami obyczajami.


Już sam sposób powitania bywa różny, w północnych krajach Europy wystarczy „zimny” uścisk ręki, im bardziej na południe tym kontakt jest bliższy, bardziej „gorący”, z uścikami, objęciami, poklepywaniem po plecach. Podobnie jest z dystansem przy rozmowach.
W niektórych regionach Świata w ogóle nie należy podawać ręki - Azja, w krajach arabskich w stosunku do kobiet.

Czego nie wypada robić ?

- Ogólnie, przy zwiedzaniu obiektów sakralnych należy posiadać odpowiedni strój i niezbyt odkrywać części ciała; często panie i panowie w szortach, kobiety z odsłonietymi ramionami nie są wpuszczane, czasem wymagana jest spódnica lub chusta na głowie..
 
- W krajach wyznających islam,  poza rejonami turystycznymi nie są tolerowane krótkie spódnice, szorty oraz stroje plażowe lub brak koszulki u panów. 
 
- Na niektorych plażach topless może być źle widziany lub zakazany.
 
- W niektórych krajach zakaz fotografowania może obejmować wnętrza obiektów sakralnych, obiekty państwowe, mosty, dworce, eksponaty w muzeum, samotne kobiety na ulicy - lista może być dłuższa.
 
- W Grecji nie wypada zamawiać kawy po turecku, tylko … po grecku – choć to dokładnie to samo! 
 
- W Niemczech gdzie ceni się punktualność, nie należy spóźniać się na spotkania.
 
- We Francji nie wypada podczas konwersacji poruszać tematów finansowych, zarobkowych, ani opowiadać o swoich osobistych. Podczas przyjęcia, wino nalewa kelner lub siedzący przy stole mężczyzna, a nie kobieta.
Reply
Users browsing this thread: 1 Guest(s)