Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mullerthal : Mała Szwajcaria … w Luxemburgu
#1
Górzysty, lesisty region położony na północny wschód, około 20 km od Luxemburga, stolicy Księstwa Luxemburg. Mimo, że wysokość terenu przekracza zaledwie 400 m npm można tu zobaczyć zadziwiający krajobraz; malowniczne, piaskowcowe skały rzeźbione przez miliony lat erozji, groty i wodospady. Najciekawsza jest wąska dolina, przełom prawie, niewielkiej rzeki Czarny Ernz. Jej wody przez miliony lat drążyły skalistą powierzchnię ziemi wcinając się coraz głębiej, tworząc wąskie przesmyki, przepaściste wąwozy i rzeźbiąc skały nadając im niesamowite formy. Wzdłuż rzeki prowadzi wijąca się zakrętami szosa.

Pewnego, słonecznego, marcowego dnia, zachęceni ciepłym powiewem wiosny zdecydowalismy się na taką 1-dniową wycieczkę.

[Image: 2lux01.jpg]

[Image: 2lux03.jpg]

Prawie zaraz po wjeździe widać wysokie, obłe, szare, warstwowe skały prześwitujące pomiędzy bezlistnymi wczesną wiosną drzewami na stromych, brunatnych od zeszłorocznych liści zboczach.

[Image: 2lux02.jpg]

[Image: 2lux04.jpg]

[Image: 2lux05.jpg]

W miejscu Loschbour mały parking i tablica informacyjna uświadamia nam, że ten region był zamieszkiwany przez naszych przodków już po ostatnim zlodowaceniu, kilka tysięcy lat temu. Za schronienie służyły im groty, za pożywienie... upolowana zwierzyna i uzbierane płody leśne. Świadczy o tym znaleziony grobowiec ze szkieletem uważanym za „najstarszego Luksemburczyka” oraz jeszcze starsze ślady pochówków (kremacji).

[Image: 2lux07.jpg]

[Image: 2lux06.jpg]

Liczne szlaki turystyczne, doskonale znakowane, dają mozliwość poznania osobliwości regionu podczas pieszych wycieczek.

[Image: 2lux08.jpg]

[Image: 2lux10.jpg]

[Image: 2lux09.jpg]

Przy parkingu zabawna tablica zachęca : „wrzuć śmieci do śmietnika”, wyraźnie skuteczna, te góry są czyste !

[Image: 2lux16.jpg]

Wybieramy jeden ze szlaków, prowadzi zboczem góry powyżej rzeki Czarny Ernz pomiędzy skałkami aż do starego murowanego mostu z XIX wieku. Z niego widać w dole malowniczą kaskadę Schéissendëmpel spadającą z hukiem trzema strumieniami poprzez  głębokie wyżłobienia w skałach.

[Image: 2lux12.jpg]

[Image: 2lux11.jpg]

[Image: 2lux13.jpg]

[Image: 2lux14.jpg]

[Image: 2lux32.jpg]

[Image: 2lux15.jpg]

[Image: 2lux33.jpg]

W pobliskiej osadzie Mullerthal jest „wszystko” co potrzeba turystom; schronisko, hotelik, restauracja, nawet bezpłatna wpożyczalnia sprzętu (buty, kurtki, kije ...).
                         
                                             C.D.N.
Reply
#2
Mullerthal   cz. 2

Jadąc dalej krętą szosą przez las w stronę miasta Echternach, po kilku kilometrach wysokie skały zdają się blokować przejazd.

[Image: 2lux17.jpg]

[Image: 2lux21.jpg]

To jest Wilcze Gardło, szosa przecina rozgałęzione pasmo skał prawie stykających się w górze.

[Image: 2lux22.jpg]

W wielu miejscach na skałach widać dziwne „wzorki”, świadczą one o procesie tworzenia się gór powstałych z dna morskiego wypiętrzonego w trakcie ruchów górotworczych.

[Image: 2lux23.jpg]

Drzewa doskonale wykorzystały szczeliny z odrobiną ziemi, wilgoci i oplatając korzeniami skały wrastały w nie latami, niekiedy osiągając potężne rozmiary.

[Image: 2lux24.jpg]

[Image: 2lux20.jpg]

[Image: 2lux18.jpg]

[Image: 2lux19.jpg]

Dalszy ciąg zwiedzania regionu można odbyć różnymi drogami.

Można zajechać do miasta Echternach a potem kierując się na północ wzdłuż granicy luxembursko-niemieckiej, nad rzeką Sûre pojechać w kierunku Diekirch.

Można też zawrócić w Wilczym Gardle aby pozostać w lesistym, górzystym regionie i boczną drogą dojechać do Beaufort. Wybieramy ten leśny, ciekawszy wariant drogi. Niespodziewanie, za kolejnym zakrętem znowu trafiamy na grupę podobnych skał. Obok jest wiata, stół i ławy na piknik, korzystamy !

[Image: 2lux25.jpg]

[Image: 2lux26.jpg]

[Image: 2lux28.jpg]

[Image: 2lux27.jpg]

W Beaufort, niewielkim miasteczku szukamy ruin ciekawego zamku. Z reguly zamki budowano na wysokich wzgórzach, naturalnie obronnych. Tutaj tablica informacyjna wskazuje zjazd w dół wąskimi uliczkami. Dezorientacja ? nasza pomyłka ?  Nie !
Zamek znajduje się na skraju lasu, na dnie dolinki, doskonale ukryty pomiędzy skałami, ukazuje się dopiero za ostatnim zakrętem drogi.

[Image: 2lux29.jpg]

Dokładniej są tu dwa obiekty; średniowieczny (XI – XII w.) zamek o masywnych, okrągłych basztach, broniony wysokimi murami i otoczony niegdyś fosą, rozbudowany w XVI w. z dodaniem skrzydła renesansowego, o czym świadczą okna w górnej partii budynku.

[Image: 2lux54.jpg]

Średniowieczny zamek opuszczony w XVIII w. popadł częściowo w ruinę. Kolorowe szybki w renesansowych oknach zastapil błękit nieba, wyszczerbione baszty potraciły koronujące je blanki, mur kurtynowy prawie się rozsypał. Przyznam jednak, że jest to bardzo romantyczny obiekt warty obejrzenia.

Taki widok z okien mieli mieszkańcy średniowiecznego zamku.

[Image: 2lux31.jpg]

W XVII w. nowy właściciel wybudował renesansowy pałac powyżej na zboczu nad jeziorem.

[Image: 2lux30.jpg]

Aby objechać region Mullerthal od zachodu trzeba opóścić Beaufort którąkolwiek drogą, dojechać do głównej szosy nad rzeką Sûre a potem skręcić na południe w dolinę rzeki Biały Ernz. Rzeka rozlewa się szeroko pośród pól i pastwisk, woda jak lustro odbija światło nieba a tafla wody przybiera biały kolor. Góry ustapiły miejsca terenom badziej płaskim, skały widać już tylko sporadycznie na horyzoncie.

Na drodze powrotnej do Luxemburga jest jeszcze jeden zamek średniowieczny w miasteczku Larochette. Tym razem zamek wybudowano na bardzo wysokiej skale a miasto rozłożyło się nisko w dole, prawie w wąwozie. Ciasnota miejsca powoduje, że obecnie z miasta trudno dostrzec zamek ukryty za wysokimi domami a z zamku nie widać miasta u jego stóp.

Późna popołudniowa pora nie pozwoliła nam na dokładniejszą eksplorację miejsca i fotki zamku nie ma....
Reply
Users browsing this thread: 1 Guest(s)