Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dawnych czasów czar – skansen wsi kieleckiej
#1
Drewniane, pobielone chaty kryte wysokimi strzechami lub gontem, pełne domowych sprzętów gospodarczych, stare młyny-wiatraki, spichlerze i inne obiekty sprzed kilkuset lat można zobaczyć w niewielkiej miejscowości Tokarnia na południe od Kielc koło miasteczka Chęciny.

[Image: gsw01.jpg]

Skansen zajmuje rozległy teren, jest otwarty do zwiedzania od 1977 roku. Zgromadzone obiekty są autentyczne, przeniesiono je z różnych wiosek i miasteczek kielecczyzny.
Niektórzy, być może jeszcze je pamietają z dawnych wizyt u babci...

Jest to doskonałe miejsce na wiosenny spacer.

Na początek typowe, niskie chaty pod czapami słomianych strzech lub z gontowymi dachami i podobne stodoły.

[Image: gsw14.jpg]

[Image: gsw07.jpg]

[Image: gsw03.jpg]

[Image: gsw06.jpg]

[Image: gsw13.jpg]

To typowy przykład budownictwa kieleckiego, chałupa kryta strzechą, pochodzi z 1705 roku.

[Image: gsw05.jpg]

W skansenie znajduje się kilka wiatraków o różnorodnych typach kostrukcji.

[Image: gsw08.jpg]

Dworek

[Image: gsw02.jpg]

[Image: gsw12.jpg]

[Image: gsw04.jpg]

Spichlerz z połowy XVIII wieku zbudowany z drewna modrzewiowego na rzadko spotykanym planie kwadratu. Dodatkowo ma ozdobne okienko na poddaszu.

[Image: gsw16.jpg]

Spichlerz dworski. Wybudowano go z kilku gatunków drewna; modrzewiowego, dębowego i sosnowego w 1719 roku, ma potrójny dach tzw łamany, pokryty gontami. Posiada trzy poziomy: parter, pięterko i poddasze. Teraz służą za sale wystawowe.


[Image: gsw10.jpg]

Ten obszerny dwór z początku XIX w. przeniesiony został z Suchedniowa. Jego modrzewiowe ściany oszalowano deskami, uroku dodaje mu ganek z kolumienkami. Wnętrze kryje kilka pomieszczeń ; m.in. reprezentacyjny salon, bawialnię z fortepianem, gabinet pana domu, umeblowanie i wyposażenie pochodzą z epoki.


[Image: gsw17.jpg]

Tak zwany „ośmiorak” to dom wielorodzinny dla robotników folwarcznych. Każde mieszkanie składa się z sieni, izby i komory. Dom pochodzi z XIX w, ma kamienną podmurówkę i dach kryty gontem.

[Image: gsw09.jpg]

Drewniany kościół przeniesiono z Rogowa, wybudowany został w 1763 roku, posiada dekoracje i wyposażenie wnętrza w stylu rokoko. Dalej pełni swoje funkcje religijne.
Dwonnica stojąca obok, pochodzi z innego kościoła, wybudowano ją w 1848 roku.

[Image: gsw15.jpg]

To tylko mały przykład kilku z pośród licznych obiektów skansenu. Jeżeli zaineresowały  Was inne obiekty dorzućcie je do tej listy lub napiszcie własny wątek.

[Image: gsw11.jpg]
Reply
#2
Przede wszystkim są przepiękne zdjęcia, takie dopracowane. 
Az się chce zobaczyć to na żywo, i chyba tak zrobię, bo przejrzałem swoje Góry Świetokrzyskie ... i wygląda na to, że w Tokarni nie byłem.
Reply
Users browsing this thread: 1 Guest(s)