Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Barok i piramidy - Mexico 1985
#11
Świadomi, że za kilka dni będzie już koniec wakacji, jeszcze korzystamy z plaży, „podpieramy palmę” bo to jedyny cień a upał wielki. Robimy popołudniową wycieczkę na drugi koniec wyspy. W braku lokalnego środka transportu i wypożyczalni rowerów, wynajmujemy motorynki. Nikt z nas nie umie ich prowadzić ale po instruktażu udało się pojechać. Wejście do Garrafan National Park jest płatne. Skalisty cypel zawiera zespół luksusowych hoteli, restauracji, sklepów i kawałek plaży. Najwiekszą atrakcją jest odgrodzony sztachetami od morza basen gdzie można popływać sobie z olbrzymimi żółwiami w przerwach popijając kosztowne koktajle.

[Image: mex52.jpg]

[Image: mex54.jpg]

[Image: mex53.jpg]

Ostatecznie odpływamy wieczornym statkiem do Cancunu i udajemy się do hotelu, możliwie niezbyt drogiego. Jest wspaniały, małe trawiaste, zielone patio z fontanną po środku, pokoje z wentylatorami a patron pięknie śpiewa i przygrywa na gitarze.

Szukamy przystępnej cenowo restauracji, wokół jest wszystko dla zaspokojenia gustów bogatych klientów amerykańskich; luksusowe hotele, klimatyzowane sklepy (w 1985 to rzadkość), drogie restauracje. W efekcie jemy w małym self-service.
Reply
#12
Ostatnia wycieczka autobusem na zwiedzanie Tulum. Jest wczesny ranek,  na szosie zalega gęsta mgła przez którą przebija się powoli słońce. Po lewej i po prawej zielona gęstwina. Autobus zatrzymuje się kilkakrotnie, znaczy że tam coś się znajduje, ktoś mieszka.

Po 2 godz jesteśmy na miejscu, jeszcze 10 min marszu do ruin drogą miedzy straganami.
Tu była warownia i miasto Majów, które powstało w VI w. a pełny rozwój osiągnęło w XIII w. Taki był również okres budowy zamków i miast otoczonych murami obronnymi w Europie, jednakże na próżno szukać podobieństwa między budowlami wzniesionymi na obu kontytnentach.

[Image: mexL64.jpg]

[Image: mexL65.jpg]

Zespół zajmuje duży teren otoczony murami z trzech stron, z czwartej jest wysoki brzeg morski. Wewnątrz murów, pomiędzy palmami przetrwało kilka zrujnowanych budowli; pałac, świątynie, ołtarze ofiarne, grobowce. Największa i najważniejsza piramida to Castillo. Tulum opuszczono po najeździe konkwistadorów.

[Image: mexL62.jpg]

[Image: mexL63.jpg]

[Image: mexL61.jpg]

Zachowały się nawet kolorowe freski na niektórych ścianach wewnątrz.

[Image: mexL59.jpg]

[Image: mexL60.jpg]

Wstyd przyznać ale bardziej interesuje nas mała, piaszczysta plaża między skałami u stóp jednej ze świątyń.

Wracamy, ostatnie zakupy w sklepikach, długo targuję kilka sombrero, jedno dla siebie a inne na zamówienia dla znajomych. Wieczorem jest obfita kolacja pożegnalna w dobrej restauracji.

Rano udajemy się na lotnisko, pierwszy lot : Cancun – Dallas, prawie 4 godziny, szybka przesiadka na lot : Dallas – Paris, a tu już 15 godzin lotu.

[Image: mexL66.jpg]

Sądzę że, od tamtego czasu Meksyk znacznie się zmienił;  unowocześnił w dziedzinie dróg i środków komunikacji, z pewnością znacznie zwiekszyła się liczba turystów i infastruktura dla nich a tylko zabytkowe kamienie pozostały jak dawniej ...

Na koniec będą jeszcze dla specjalnie dla koneserów fotografie niektórych eksponatów z Muzeum Antropologicznego w Mexico City. Te, które najbardziej mi się spodobały.
Reply
#13
Ze zbiorów Muzeum Antropologicznego w Mexico City

[Image: mexmuz01.jpg]

[Image: mexmuz05.jpg]

[Image: mexmuz06.jpg]
Reply
#14
[Image: mexmuz07.jpg]

[Image: mexmuz13.jpg]

[Image: mexmuz14.jpg]

[Image: mexmuz15.jpg]

[Image: mexmuz18.jpg]

[Image: mexmuz19.jpg]

[Image: mexmuz20.jpg]
Reply
Users browsing this thread: 1 Guest(s)