Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bułgarska trasa u podnóża Starej Płaniny przez Karłovo, Kazanłyk ... Rożaną Doliną
#3
W niedalekim Kazanłyku jest inny obiekt związany z tradycyjną różaną kulturą bułgarską. 
W parku miejskim z krzakami różanymi wznosi się okrągły pawilon Muzeum Róży -  Rosarium. Wystawa pokazuje stare fotografie ze zbiorów róż, różne fiolki i naczyna, kosze do zbierania płatków, baryłki i baniaki, wagi i alambiki ilustrujące historię produkcji olejku różanego. Jest też sklepik z różanymi mydełkami, kremami, olejkami, perfumami itp. Doskonałe na prezenty ...

Różana Dolina to również Dolina Królów Trackich obfitująca w grobowce trackie w kurhanach. Znalezione w nich przedmioty są do obejrzenia w muzeum historycznym „Iskra” w Kazanłyku.
Jego budynek znajduje się bardzo blisko centralnego placu miasta.
Najbardziej interesujące są sale z eksponatami z czasów Traków, znalezione w Sevtopolis, mieście trackim, którego zatopione ruiny znajdują się w pobliskim jeziorze zaporowym Koprinka. Jedna z sal zawiera „złoty skarb”, w tym przedmioty z grobowca króla Sevta ; złota korona, złota ozdobna czasza do wina, złote ozdoby z uprzęży dla konia. Z innych grobowców pochodzą; złota maska (z kurhanu „Sveticata”), złota biżuteria, złote naczynia.

[Image: w16bg105.jpg]

[Image: w16bg106.jpg]

[Image: w16bg108.jpg] 

[Image: w16bg109.jpg] 

[Image: w16bg110.jpg] 

[Image: w16bg111.jpg] 

[Image: w16bg112.jpg]

Kazanłyk posiada też najsłynniejszy grobowiec tracki, znany w świecie jako „Tracki grób w Kazanlaku” ze wspaniałymi freskami. Mieści się na północny wschód miasta w parku Tjulbeto, na zboczu wzgórza. Właściwie są dwa grobowce: oryginalny i jego wierna makieta, łatwiej dostępna dla zwiedzających..
Grobowiec pochodzi z IV – III w. p.n.e. posiada trzy pomieszczenia; wchodzi się najpierw do prostokatnej sali, za nią wąski korytarz o dwuspadowym sklepieniu prowadzi do okrągłej, właściwej komory nakrytej kopułą. Jego sklepienie pokrywają malowidła przedstawiające sceny walki z udziałem pieszych wojowników i konnych jeźdźców, poniżej na czarnym pasie przedstawiono przeplatające się elementy roślinne.

[Image: w16bg114.jpg] 

[Image: w16bg117.jpg] 

[Image: w16bg115.jpg] 

[Image: w16bg116.jpg]

W komorze grobowej powyżej ścian malowanych na czarno i czerwono, fresk w kopule przedstawia parę królewską w różnych scenach z życia a raczej symbolizuje uroczystości z pożegnania zmarłego króla.

[Image: w16bg120.jpg]

[Image: w16bg121.jpg] 

[Image: w16bg122.jpg] 

  [Image: w16bg118.jpg]

W samym środku fresku na kopule przedstawiono wyścig trzech rydwanów konnych.

[Image: w16bg119.jpg]


Po tak obfitym programie zwiedzania pojechaliśmy nad jezioro Koprinka na dziki biwak. Chcieliśmy tu pozostać parę dni ale chmurna, często deszczowa pogoda nas zniechęciła.


[Image: w22bulg26.jpg]

[Image: w22bulg25.jpg]

[Image: w22bulg27.jpg]

Pozostał nam ostatni punkt tegorocznego programu: Monastyr Magliż.
Miasteczko znajduje się 13 km na wschód od Kazanłyka, a sam monastyr św. Mikołaja, jeszcze trochę dalej i wyżej na zboczu góry w lesie. Oprócz głównej świątyni są tu dwie kaplice i otaczające budynki klasztorne. Całość otoczona jest murem z ozdobną bramą. Są ślady, że monastyr istniał już w XIII wieku, lecz był wielokrotnie plądrowany i palony a potem odbudowywany. Obecne budynki pochodzą z początku XIX wieku.

[Image: w22bulg31.jpg]

[Image: w22bulg30.jpg]

[Image: w22bulg29.jpg]

Cały obiekt skrywa się pośród wiekowych, grubych i bardzo wysokich cedrów i cyprysów, zapewne pamiętają zmienne dzieje tego miejsca.
Rezydują tu także czworonogi, liczne stadko kotów i kociaków w najróżniejszym wieku, wszystkie są czarnobiałe i wszystkie mają czarne uszka (?) i chętnie dają się głaskać.


I tak nadszedł czas powrotu...
Reply


Messages In This Thread
RE: Bułgarska trasa u podnóża Starej Płaniny przez Karłovo, Kazanłyk ... Rożaną Doliną - by Pixi - 30-12-2022, 01:16Users browsing this thread: 1 Guest(s)