Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mullerthal : Mała Szwajcaria … w Luxemburgu
#1
Górzysty, lesisty region położony na północny wschód, około 20 km od Luxemburga, stolicy Księstwa Luxemburg. Mimo, że wysokość terenu przekracza zaledwie 400 m npm można tu zobaczyć zadziwiający krajobraz; malowniczne, piaskowcowe skały rzeźbione przez miliony lat erozji, groty i wodospady. Najciekawsza jest wąska dolina, przełom prawie, niewielkiej rzeki Czarny Ernz. Jej wody przez miliony lat drążyły skalistą powierzchnię ziemi wcinając się coraz głębiej, tworząc wąskie przesmyki, przepaściste wąwozy i rzeźbiąc skały nadając im niesamowite formy. Wzdłuż rzeki prowadzi wijąca się zakrętami szosa.

Pewnego, słonecznego, marcowego dnia, zachęceni ciepłym powiewem wiosny zdecydowalismy się na taką 1-dniową wycieczkę.

[Image: 2lux01.jpg]

[Image: 2lux03.jpg]

Prawie zaraz po wjeździe widać wysokie, obłe, szare, warstwowe skały prześwitujące pomiędzy bezlistnymi wczesną wiosną drzewami na stromych, brunatnych od zeszłorocznych liści zboczach.

[Image: 2lux02.jpg]

[Image: 2lux04.jpg]

[Image: 2lux05.jpg]

W miejscu Loschbour mały parking i tablica informacyjna uświadamia nam, że ten region był zamieszkiwany przez naszych przodków już po ostatnim zlodowaceniu, kilka tysięcy lat temu. Za schronienie służyły im groty, za pożywienie... upolowana zwierzyna i uzbierane płody leśne. Świadczy o tym znaleziony grobowiec ze szkieletem uważanym za „najstarszego Luksemburczyka” oraz jeszcze starsze ślady pochówków (kremacji).

[Image: 2lux07.jpg]

[Image: 2lux06.jpg]

Liczne szlaki turystyczne, doskonale znakowane, dają mozliwość poznania osobliwości regionu podczas pieszych wycieczek.

[Image: 2lux08.jpg]

[Image: 2lux10.jpg]

[Image: 2lux09.jpg]

Przy parkingu zabawna tablica zachęca : „wrzuć śmieci do śmietnika”, wyraźnie skuteczna, te góry są czyste !

[Image: 2lux16.jpg]

Wybieramy jeden ze szlaków, prowadzi zboczem góry powyżej rzeki Czarny Ernz pomiędzy skałkami aż do starego murowanego mostu z XIX wieku. Z niego widać w dole malowniczą kaskadę Schéissendëmpel spadającą z hukiem trzema strumieniami poprzez  głębokie wyżłobienia w skałach.

[Image: 2lux12.jpg]

[Image: 2lux11.jpg]

[Image: 2lux13.jpg]

[Image: 2lux14.jpg]

[Image: 2lux32.jpg]

[Image: 2lux15.jpg]

[Image: 2lux33.jpg]

W pobliskiej osadzie Mullerthal jest „wszystko” co potrzeba turystom; schronisko, hotelik, restauracja, nawet bezpłatna wpożyczalnia sprzętu (buty, kurtki, kije ...).
                         
                                             C.D.N.
Reply


Messages In This Thread
Mullerthal : Mała Szwajcaria … w Luxemburgu - by Pixi - 22-03-2022, 11:05Users browsing this thread: 1 Guest(s)