forumbis.voyageforum.pl  -  Forum miłośników podróży, relacje, fotografie, porady
Zmiany od 01.01.2021 na wyjazdy do Wielkiej Brytanii - Printable Version

+- forumbis.voyageforum.pl - Forum miłośników podróży, relacje, fotografie, porady (https://forumbis.voyageforum.pl)
+-- Forum: Niezbędnik podróżnika (https://forumbis.voyageforum.pl/forumdisplay.php?fid=16)
+--- Forum: Przepisy paszportowe i wizowe (https://forumbis.voyageforum.pl/forumdisplay.php?fid=18)
+--- Thread: Zmiany od 01.01.2021 na wyjazdy do Wielkiej Brytanii (/showthread.php?tid=117)Zmiany od 01.01.2021 na wyjazdy do Wielkiej Brytanii - Pixi - 01-01-2021

Zmiany dla podróżujących do Wielkiej Brytanii od 01.01.2021

Od 1 stycznia przyjeżdżający z Wielkiej Brytanii będą podlegać takim samym przepisom, jak przyjeżdżający z innych krajów unijnych.

Granicę brytyjską na podstawie dowodu osobistego będzie można przekraczać do 30 września 2021 r. Osoby ze statusem osiedlonych w Wielkiej Brytanii - do 2025 r.

Od 1 stycznia przy wyjazdach do Wielkiej Brytanii na okres do 6 miesięcy nie będzie konieczne wyrabianie wizy brytyjskiej na wyjazdy turystyczne, biznesowe, czy na studia. Na wyjazd do pracy będą potrzebne wizy.

Ubezpieczenie (karta EKUZ) nie będzie honorowane.

Zacznie obowiązywać także zakaz przywozu do Unii Europejskiej nabiału i mięsa.

Polskie prawa jazdy zachowują ważność, nie będzie wymagane międzynarodowe prawo jazdy.

Transportem lotniczym lub morskim będzie można wwieźć do Wielkiej Brytanii do 200 sztuk papierosów, lub 100 sztuk cygaretek, lub 50 sztuk cygar, lub 250 gramów tytoniu lub 50 ml płynu do papierosów elektronicznych.

Transportem lądowym: 40 sztuk papierosów, lub 20 sztuk cygaretek, lub 10 sztuk cygar, lub 50 gramów tytoniu, lub 10 mililitrów płynu do elektronicznych papierosów.

Będzie można przewieźć także litr alkoholu o mocy powyżej 22 %, 2 litry alkoholu o mocy poniżej 22 %, w tym wina musujące, 4 litry win niemusujących, 16 litrów piwa. 
  
Unijni przewoźnicy, w tym przedsiębiorcy mający siedzibę w Polsce, będą mogli wykonywać regularne i specjalne przewozy autobusowe jak dotychczas na gruncie prawa UE. Podstawę wykonywania przewozów stanowi licencja wspólnotowa.

Pasażerowie linii lotniczych zachowują prawo do zwrotu kosztów i w stosownych przypadkach, odszkodowanie w przypadku odmowy przyjęcia na pokład, odwołania lotów lub opóźnień, a także skuteczne procedury rozpatrywania skarg.