forumbis.voyageforum.pl - Forum miłośników podróży, relacje, fotografie, porady

Full Version: Lago Trasimeno
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Po środku Italii, między Arezzo a Perugia ….. istnieje takie „oczko wodne” zwane Lago (jezioro) Trasimeno. Prawie okrągłe w formie, rozmiary ma niemałe, 40 km średnicy, tę wodną przestrzeń urozmaicają 3 wyspy.

[Image: w10it09.jpg]

Jak wszystkie „miejscówki” włoskie ma też swoją wiekową historię. Najstarszy epizod historyczny wzmiankujący to miejsce jest raczej wstydliwy dla Włochów. Słynny Kartaginczyk Hannibal Barca idący z terenów Hiszpanii ze swoimi wojownikami i zastępem słoni bojowych na podboj Cesarstwa Rzymskiego pokonał w tej okolicy słynną z siły i waleczności armię rzymską w 217 roku przed Chrystusem. Mimo to podbój Rzymu nie udał się Hanibalowi, historia potoczyła się inaczej... a Lago Trasimeno położone po środku „buta włoskiego” na drodze między wybrzeżem Liguryjskim a rivierą Adriatycką  przyciąga zmotoryzowanych turystów lubiących naturę i zabytki.

[Image: w20it06.jpg]

Na jego brzegach rozłożyło sie kilka wiekowych miasteczek. Najwieksze, Castiglione del Lago znajduje się na cyplu na zachodnim brzegu jeziora.

[Image: w10it10.jpg]

Wybudowane na regularnym planie szachownicy sięga początkami czasów rzymskich.

[Image: w10it06.jpg]

[Image: w10it12.jpg]

Średniowieczny zamek Rocca del Leone powstał w XVI w. Pięciokąt wysokich, krenelowanych  murów wzmocniono basztami na rogach.

[Image: w10it11.jpg]

Do każdej zupy inna fasola ...

[Image: w10it08.jpg]

Na północnym brzegu jeziora niewielkie Passignano zachowało  średniowieczny, surowy charakter ufortyfikowanego miasteczka o zwartej zabudowie przy wąskich uliczkach, otoczonego murami z bramami w obronnymi wieżach.

[Image: w20it03.jpg]

Na amatorów praktycznych pamiątek oczekują ceramiczne wyroby o lokalnych wzorach i barwach.

[Image: w20it01.jpg]

Z przystani w Passignano odpływają statki na najwi1ekszą pośrod trzech, wyspę Maggiore i mniejszą - Polvese.

[Image: w20it02.jpg]

Wschodni brzeg jeziora zajmują mniejsze miejscowości oraz kilka sympatycznych kampingów, niektóre ocienione wysokimi wiekowymi piniami.

Zdarza się, że o poranku pobudkę na biwaku ogłaszają przelatujące hałaśliwie mewy. Innego  ptactwa też nie brakuje. Jezioro jest dość płytkie i obficie zarybione przez wiele gatunków. Czasem uda się zobaczyć rodzinkę piżmaków wychodzących z wody na spacer po trawiastym brzegu, nurkujące kormorany lub czaplę cierpliwie wypatrujacą pożywienia.

Z niewielkiego San Feliciano odpływają statki na rejsy po jeziorze i na wyspy.

Monte del Lago też zachowało tradycyjną zabudowę.

[Image: w20it05.jpg]

Między San Feliciano a Monte del Lago, na wzgórzu przetrwały romantyczne ruiny zamku Zocco. Częściowo w zaawansowanej ruinie, nie jest niestety dostępny do zwiedzania.

[Image: w20it04.jpg]

[Image: w05it01.jpg]

[Image: w05it02.jpg]

[Image: w05it03.jpg]

Lago Trasimeno znane jest z częstych, bardzo malowniczych zachodów słońca.

[Image: w16it04.jpg]

[Image: w16it07.jpg]

[Image: w16it05.jpg]

[Image: w20it07.jpg]